Ohniská napätia přehled

Ohniská napätia
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272931/bmid_ohniska-napatia-G5w-272931.jpg 4 38 38

Na prahu krízy v Európe Nová významná kniha s hlavnými tézami o nadchádzajúcich udalostiach v Európe. Táto provokatívna práca skúma ohniská napätia, geopoliticky horúce miesta, kde v priebehu dejín prepukli napätia a kde sa konflikty opäť môžu objaviť. George Friedman je známy pozoruhodne presnými predpoveďami v oblasti globálnej politiky, technológií, populácie a kultúry. V knihe Ohniská napätia sústredil pozornosť na Európu, kde sa už päť storočí pretínajú osi svetovej moci a kultúry. Analýzou nestálych, nepredvídateľných a fascinujúcich hraničných území Európy a Ruska – aj zlomových línií, ktoré existujú po stáročia a stali sa dejiskom viacerých katastrofických vojen – a aj vďaka jedinečným osobným zážitkom upozorňuje na ohniská, čo sa opäť prebúdzajú k životu. Európska únia vznikla z veľkej miery preto, aby zminimalizovala vnútorné geopolitické napätia, ktoré tento kontinent po stáročia rozdeľovali. V knihe, ktorá je kombináciou podrobného historického prehľadu a kultúrnej analýzy, Friedman poukazuje na to, ako tento plán postupne zlyháva. Opisuje európske moderné dejiny a veľmi jasne vysvetľuje situáciu v najrizikovejších miestach kontinentu: nepokojné a stále sa meniace územie, ktoré oddeľuje Západ od Ruska (rozsiahly región zahrňujúci Ukrajinu, Bielorusko a Litvu); starodávne hraničné územie medzi Francúzskom a Nemeckom; a Stredomorie, miesto zrodu judaizmu a kresťanstva, ktoré sa stalo aj centrom islamského života. Vďaka Friedmanovmu dokonalému opisu prostredia čitateľ získa jasný obraz regiónov, krajín a historických udalostí. Ohniská napätia sú fascinujúcou analýzou modernej Európy, jej nevšednej histórie a tlejúcich ohnísk na zlomových líniách, ktoré sa znovu rozhoreli a ktoré v blízkej budúcnosti zohrajú kľúčovú úlohu. Sú najaktuálnejšou a vskutku najfascinujúcejšou z Friedmanových kníh.... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Flashpoints , 2015


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ohniská napätia. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (6)

schacco
19.07.2021 3 z 5

Dvě významné teze z knihy:

Civilizace jsou rozděleny do tří fází. První fáze je barbarství, doba, kdy lidé věří, že zákony jejich vlastní vesnice jsou zákony přírody, jak prohlásil G. B. Shaw. Druhá fáze je civilizace, kdy lidé nadále věří ve spravedlnost svého konání, ale zaobírají se myšlenkou, že by se mohli mýlit. Třetí fáze, dekadence, je chvíle, kdy lidé začnou věřit, že neexistuje žádná pravda, nebo že všechny lži jsou stejně pravdivé.

Hrubá síla, v níž kdysi spočívala evropská globální ekonomická moc, je pryč. Mocné státy jako Čína, Rusko a Spojené státy nabízejí tytéž výhody jako Evropa, ale důsledky porušování smluv jsou větší. V danou chvíli na tom možná nezáleží, ale jak se globální síly rozcházejí a Evropa stojí mezi nimi, absence hrubé síly bude čím dál významnější. Být bohatý a slabý je nebezpečná kombinace.

LukasKudlacek
13.04.2018 5 z 5

Tato kniha je velmi dobrým přínosem pro pohled na svět, tady konkrétně více na Evropu z pohledu geopolitického dění. Samotná oblast je pro mne zajímavá a Friedman velmi dobře spojuje historické události s dnešní mentalitou, názorovostí a pohledy na dění okolo nás. Bylo by skvělé vydat tuto knihu znovu s aktuálními daty, která v knize Friedman nastiňuje, ale v době psaní knihy byla neznámá, jako je Brexit, Trump, Ruské angažmá v Sýrii, Turecko které nechce odejít ze Sýriie, pozvolné politické zemětřesení v Azerjbajdžánu, nové ropovody do Německa bez Ukrajiny, Rusko-Turecká spolupráce a dodávky zbraní, francouzský sílící nacionalismus, italský proti-evropský vítěz voleb hned ve dvou nejsilnějších stranách, eskalace boje o nezávislost v Katalánsku, boj kurdů za samostatný stát na diplomatickém poli ve Velké Británii, nastíněný odklon USA od NATO, mnoho dalšího a hlavně, co teprve nastiňuje v knize jako potenciální nebezpečí - rozhodnutí Německa stát se i vojenskou velmocí z minulého roku, investice 120 mld EUR do obrany, rekrutování několika desítek tisíc nových vojáků do Bundeswehru, s tím, že se musí bránit samo vůči novým hrozbám ze strany Ruska a hned na to druhá věc, a to úprava pacifické ústavy v Japonsku a nakoupení a vybudování jedné z nejvyspělejších armád na světě, a to právě té japonské ( zatím oficiálně stále obranné ).
Z tohoto pohledu nových faktů, sepsaných v dubnu 2018, kdy píšu tento komentář, je Friedmanova kniha opravdu velmi nadčasová a velmi blízko predikující budoucí dění v Evropě a na světě.
Doporučuji si přečíst.


Lolila
11.10.2016 5 z 5

Skvelý opis historických udalostí. Spisovateľ rozoberá konflikty v jednotlivých zónach Európy a aj vo svete, analyzuje minulosť jednotlivých území a jej vplyv na ďalší vývoj blízkej budúcnosti. Opisuje príčiny vzniku EÚ a dôvody jej pomalého rozpadu. Je to zaujímavý pohľad na dianie vo svete v súvislostiach, ktoré nie sú viditeľné pre bežného človeka.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Ohniská napätia v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených55x
ve Čtenářské výzvě4x
v Doporučených5x
v Knihotéce39x
v Chystám se číst43x
v Chci si koupit18x
v dalších seznamech2x